FAQ

Otázky k hardwaru


Polil/a jsem si notebook čajem. Proboha, co teď?

Zachovejte chladnou hlavu. Vypněte přístroj, vyndejte baterku. Nezapínat! Stejně to každý udělá, je to silný reflex.. Vysvětlím: elektronice voda nijak zvlášť nevadí. Zapnuté elektronice voda ovšem vadí, protože zpravidla něco pod proudem zkratuje a vyřadí z činností kus obvodů. Proto ještě jednou: Nezapínat!!!

Dále bude nutné notebook rozebrat, odstranit kryty a nechat vyschnout pár dní při pokojové teplotě, dokud nebude vše v přístroji bezpečně v suchu. Pokud nevíte jak na to, zavolejte si pomoc.

Nejvíce ovšem vadí slazené nápoje a roztoky soli. Ty první zanechají lepkavou vrstvu, ty druhé mají velmi dobrou zkratovací schopnost.

Výše popsaný návod je nouzové řešení a notebook může přestat jít nenadále třeba po dvou týdnech. Pokud chcete, aby notebook skutečně fungoval dál, navštivte odborný servis. Hned. Pěkně popsaný problém politého notebooku má plzeňská opravna IT World.

Mohu počítač vyluxovat?

Použití vysavače na vyluxování prachu uvnitř počítače není vhodné, protože vysavač obsahuje silné kondenzátory, které mohou působit výboje statické elektřiny. Je to asi náhoda, ale nestojí to za ten risk. Čistit od prachu se doporučuje spíše stlačeným vzduchem, kompresorem, nebo nejlepší varianta - dát PC do servisu, kde to dělají denně a kvalitně.

Co když se mi rozbije disk?

Jakákoliv součástka v počítači má právo vypovědět službu. Bohužel žijeme ve spotřební době a je třeba s tím počítat i tehdy, pokud se snažíme s počítačem zacházet co nejšetrněji. Disk je velmi trvanlivá součástka, ale pokud se porouchá, můžeme přijít o uložená data. Proto si důležité dokumenty jako především seminárky, bakalářské práce, účetnictví, a jakoukoliv důležitou rozdělanou práci musíme také kopírovat jinam. Například na flešku, externí disk nebo na internetový server.

Cena za záchranu dat z porouchaného nebo smazaného disku se pohybuje řádově v tisícovkách Kč a někdy není možná vůbec. Výrobce disku vám v záruční době moc rád disk vymění za nový funkční - data vám ale nevrátí nikdo. Proto moje rada zní: Nepodceňovat zálohování!

Mám notebook asi 3 roky a baterie mi vydrží jenom krátkou chvíli. Jak je to možné?

Bohužel vás nepotěším, ale technologie Lithium-iontových baterií, používaných v drtivé většině mobilních zařízení, větší životnost principálně neumožňuje. S tím je třeba počítat a dopředu si vyčlenit určité kapesné na koupi nové baterie. Já jsem však spokojený - proti starším bateriím typu Ni-Cd a Ni-Mh se ty dnešní používají snadno a jsou naprosto bezúdržbové.

A proč jsou vlastně "lionky" tak drahé? Jejich nabíjení je složitější záležitost a vyžaduje speciální řídící elektroniku integrovanou uvnitř baterie. Více o těchto bateriích pojednává například článek na anglické Wikipedii nebo jeho o poznání stručnější česká verze či stať firmy Battex.

Doživotní záruka na RAM? Opravdu?

Jo, vážně!

V dnešní době.

Jen by mě zajímalo, čí život se počítá :-)

V praxi jde hlavně asi o to, že tuto záruku poskytuje výrobce. Tzn. pokud jí chci po spoustě uplynulých let uplatnit, budu muset kontaktovat firmu Kingston, ADATA, Corsair apod. To nedělám zrovna běžně, s podrobnostmi tedy bohužel neporadím.  Za zkoušku by to ale určitě stálo!

Nahoru...

Otázky k softwaru


Nějaký Avast mi hlásí, že není registrovaný. Netušíte co s tím?

Ano, tuším. Chce to více pozornosti. Jako uživatelé bychom se měli učit ovládnout nejen Word a Facebook, ale také náš vlastní antivirový program. Postačí, pokud si osvojíme:

  1. jak otestovat počítač
  2. jak poznat, zda je antivirus aktualizovaný
  3. jak programy typu Avast zaregistrovat. Je to snadné - stačí kliknout na registraci, vyplnit jméno a email, potvrdit. Je to zadarmo a máme zase na rok klid.

Toto není úkol pro servis!

Nemám na počítači žádný program na úpravu obrázků. Dá se nějaký doinstalovat?

Samozřejmě. Pokud máte operační systém Windows, pak vše funguje tak, že si na internetu program ve formě .exe souboru stáhnete a uložíte například na Plochu, spustíte. Proklikáte se průvodcem, hotovo. Po instalaci lze .exe soubor opět odstranit. Vyplatí se číst, vyplatí se vybírat osvědčené programy. Doporučuji neinstalovat balast a neinstalovat trial verze, které jsou po 30 dnech nepoužitelné. A nejlépe - neinstalovat programy, které jsou drahé, ale nutně je chci a nechci za ně platit (český folklór). Existují velmi dobré alternativy.

Z českých portálů viz například www.slunecnice.cz, www.stahuj.cz, www.studna.cz, www.instaluj.cz, www.sosej.cz apod.

Můžete mi doporučit nějaký nejlepší antivirový program?

Antivirové programy se velmi rychle vyvíjejí, protože musí okamžitě reagovat na aktuální situaci na internetu. Navíc je mnoho parametrů, podle kterých se měří kvalita antivirového programu: například kvalita skenování, rychlost skenování, zátěž paměti a výkonu procesoru, jak přehledné a funkční je uživatelské prostředí, přidané služby jko webové štíty, firewall... Je toho spusta. Také díky tomu neexistuje jediný nejlepší antivirus.

Zajímavost, která stojí za povšimnutí, je fakt, že velmi mnoho světově používaných antivirů jsou z české dílny. Ano, jsme tak trochu antivirová velmoc! :-)

Co se mě týká, před lety jsem si oblíbil Avast. Ale v poslední době začíná být vlezlý a podle mě zbytečně nabobtnal zbytečnými funkcemi. Každoroční aktivace (zdarma) u konkurence není nutná. Přešel jsem tedy na Aviru, ale co nevidět budu fungovat s Immunetem. Ten je vyvíjen jako open-source, to je pro mě jasná volba.

A koneckonců - pokud si osvojíte několik důležitých pravidel, budete v bezpečí i bez jakéhokoliv antiviru. Nevěříte? Také jsem se divil, ale něco na tom je - viz servispckupka.cz.

Nahoru...

Otázky týkající se obchodů a servisu


Rozhoduji se mezi notebookem a stolním počítačem. Co mi poradíte?

Notebook = za peníze si kupuji otřesuvzdornost a miniaturizaci včetně speciálních systému úspory energie, ochrany dat apod, které na stolním počítači vůbec nejsou zapotřebí. Samozřejmě, to co je malinkaté, nemůže být kdovíjak výkonné a zároveň se to špatně opravuje. S tím je potřeba počítat.

Stolní počítač = za peníze si kupuji především výkonný stroj, který se velmi snadno opravuje, díly pasují univerzálně, takže se mohou měnit velmi snadno za výkonnější. Oprava závady je tím velmi snadná, rychlá a levná, vše je dobře přístupné. Nevýhodou je vyšší cena za spotřebované energie, nepřenositelnost.

Je dobré se zamyslet, na co vlastně počítač chci, volba je jasná záhy.

A co tablet?

To je třetí možnost. Tablety jsou ovšem speciální zařízení, kde miniaturizace zašla hodně daleko. Procesory mají speciální architekturu (ARM), aby téměř nepotřebovaly chladit, místo disku jsou použité flesh paměti - ty ovšem nemají jen samé výhody. Opravovat se tablety dají jen velmi velmi omezeně a počítejte se slabším wifi signálem, což je dáno menší anténou proti notebooku.

Specialitou je ovládání skrz dotykový displej, které je naprosto nevhodné pro psaní delších textů. K tomu jiný operační systém: zpravidla Android nebo Apple. Je to spíše větší telefon, nežli klasický počítač. Doporučuji jen tam, kde je pro ně opravdu dobré využití - například se mi tablet osvědčil zejména na:

  • rychlé hledání dopravního spojení v IDOSu
  • poslech hudby z youtube před usnutím
  • prohlížení fotek z dovolené, hlavně pokud přijedou známí a nechce se jim z obýváku k počítači nebo já jedu za babičkou..
  • offline slovník Aj-Čj, Nj-Čj apod. (aplikace Dic-o)
  • vědecká kalkulačka (aplikace RealCalc)
  • rychlé i když ne příliš pohodlné zopakování poznámek před zkouškou, které byly jenom v elektronické podobě
  • servis všeho druhu, hlavně instalace wifi... To ale jen občas.

Budu vděčný za jakékoliv Vaše poznatky k tabletům. Napište mi!

 

Má cenu kupovat lepší počítač?

Rozhodně. Nejlepší je počkat si na ten správný čas. A dobře vybírat.

Mooreův zákon říká, že počty tranzistorů v čipech, určujících výkon počítače, se každé dva roky zdvojnásobí. S tím klesá cena počítačů rychleji než u čehokoliv jiného. Koupím-li si nadupaný počítač za nekřesťanské peníze, za dva roky to bude průměrná mašina. Na druhou stranu, koupím-li dnes pomalý počítač za pár babek, za dva roky na něj nebude možné nainstalovat ani potřebný operační systém a jeho použitelnost bude mizivá.

Zlatá střední cesta ale stále platí. Proto, když mě někdo požádá o koupi nového notebooku, nejraději vybírám repasovaný stroj v cenové relaci 4-6tis. Kč. Zde je absolutní špička poměru cena výkon, vysvětlím dále. Zajímají mě tedy prakticky výhradně značky:

  • IBM/Lenovo ThinkPad,
  • HP ProBook či EliteBook,
  • u Dellu něco z festovní řady s trackpointem.

Výše zmíněné se mi velmi osvědčily jako notebooky vhodné pro pohodlnou práci. Navíc - viděl jsem mnoho notebooků také uvnitř. Na první pohled poznáte rozdíly v konstrukci a rozložení komponentů. U výše zmíněných mám zkušenost, že konstrukce je velmi festovní, dostatečně promyšlená, servis co možná nejjednodušší.

Takto koupený notebook je vyčištěný, přezkoušený, klávesnice má nový povrch, v ceně je i operační systém, někdy i office programy. Výkonově tyto notebooky i dnes dostačují, protože když byly nové, tvořily vlajkové lodě svých značek. Ani za pár let nebudete nuceni notebook vyměnit. Více o noteboocích ve speciálním článku.

Připomínám ovšem, že pro ti notebooku má stolní počítač stále 3 základní výhody:

  • jednoduchý a snadný servis - cokoliv se porouchá, lze velmi snadno vyměnit, a to i za jiné komponenty než byly původní. To znamená mimo jiné, že mohu po čase ugradovat na lepší díly jen za pár korun.
  • výkon - a to prostě díky výkonnému chlazení a dostatečnému prostoru v počítačové bedně
  • cena - na stejný výkon téměř poloviční.

Proto se vždy podrobně vyptávám, k čemu kupované zařízení bude sloužit.

Jak ušetřit


Úvodem dvě myšlenky:

Značná část vývojářů z celého světa razí zásadu, že vše co na počítači běží, by mělo být zdarma. A proto tvrdě pracují a vyvíjí nové programy, které jsou k dispozici zdarma. Vytváří svět, ve kterém „licenční číslo“ nebo „omezená verze“ je neznámým pojmem...

Značná část obyvatel České Republiky razí zásadu, že vše, co na počítači běží, by mělo být zdarma. A proto si instalují programy, které zdarma nejsou, obchází licence, shání kódy, umlčují svědomí...

V této trochu podivné situaci nabízím cestu, které vás možná nepřekvapí - ale až vyzkoušíte, poznáte sílu tohoto řešení:

Kombinace Windows + programy zdarma

Vhodné zejména, pokud:

  • máme již zakoupený nebo starší počítač s nainstalovanými Windows, hledáme konkrétní programy, které jsou k dispozici nejlépe zdarma
  • máme počítač, který už nějakou dobu sloužil - Windows chceme ponechat, ale rádi bychom začali pracovat s jinými programy
  • chceme přejít na „open“ variantu, ale z nějakého důvodu si nemůžeme dovolit opustit Windows (CAD programy, Photoshop, hry, speciální aplikace, nedovolí to v práci...)
  • používáním multiplatformních programů (OpenOffice, Firefox, Chrome, Thunderbird, Gimp apod.) se chceme nejprve připravit na změnu, uvažujeme o přechodu na Linux

Výběr správného programu je jako koupě nových bot. Zdaleka totiž neplatí líbivé "čím více investuji, tím budu spokojenější". Program by měl naplňovat mé individální požadavky a očekávání, podle toho volím program nejen po fukční stránce, ale také licenci. Osobní doporučení je vyhnout se časově omezeným neboli „trial“ verzím. Tyto programy sice fungují většinou se všemi funkcemi po nějakou dobu zdarma, potom je nutné zaplatit licenci nebo program odinstalovat. Ve finále tak člověk často zjistí, že stejně potřeboval od daného programu jen funkce, které bohatě poskytují jeho "free" varianty. Pozor také na "stažení zdarma". Stažení z internetu zdarma být může, program už nikoliv - po instalaci zjistíme, že se jedná právě o trial. Jak je vidět, pátrat se určitě vyplatí...

Abych pátrání usnadnil, nabízím odkaz na seznam osvědčených alternativ na portálu Technet.

Kombinace Linux zdarma + programy zdarma

Vhodné zejména, pokud instalujeme počítač:

  • a opravdu nás nebaví aktivovat, platit, obcházet a vůbec řešit licence pořád dokola
  • a chceme lepší ochranu před viry a útoky zvenčí (zde viry téměř neexistují!)
  • a hlavním kritériem je cena, maximální přizpůsobení nebo stabilita systému (zde veškerý software zdarma a často rovnou součástí operační systému)
  • a líbí se nám svět, postavený na vzájemné pomoci a pocitu sounáležitosti
  • a chceme lepší ochranu před viry a útoky zvenčí (zde viry téměř neexistují!)
  • který má sloužit jako souborový, webový, databázový nebo jakýkoliv jiný server (tj. chceme počítač, který bude bez odmlouvání pracovat několik let v kuse bez nutnosti řešit jeho nesmyslné klikací, aktualizační a restartovací požadavky...)

Očekávejte jiné grafické prostředí, jiné ovládání, jiné souborové typy. Nastanou také lehčí problémy s kompatibilitou, ne však takové, abyste nemohli tvořit a číst dokumenty, upravovat fotografie, sledovat filmy. Odměnou vám bude svět, který se mě osobně velmi líbí a moc jej doporučuji. Proč vlastně není možná 100% kompatibilita? Stručnou odpovědí budiž slovo "ziskuchtivost"...
Máte-li podnikavého nebo kutilského ducha, určitě zkuste tuto variantu. Linux si můžete vyzkoušet rovnou z CD, nic nemusíte instalovat, ke stažení i k používání je zdarma. V případě instalace si po zapnutí počítače si vyberete, zda chcete spustit Windows nebo Linux (vytvoří se grub). Stačí k tomu jen dostatečné místo na disku a případně návod nebo nějaké FAQ - těmi se však internet jenom hemží.

Pro začátek několik šikovných odkazů:

cs.wikipedia.org/wiki/Linux
- stránky na Wikipedii pojednávající o základních charakteristikách a původu Linuxu

www.linux.cz
- nový portál určený pro veřejnost se zájmem o téma linuxu

www.abclinuxu.cz
- jedno ze základních míst na internetu, kde se dají nalézt odpovědi snad na všechny otázky spojené s používáním Linuxu

www.ubuntu.cz
- příklad stránek jedné z možných distribucí, tato je v současné době nejvíce vyhledávaná a asi nejvíce zaměřená na uživatele, kterým vyhovuje klikací cesta; má také velmi praktické odnože s názvy obsahujícími vždy "buntu"

Nahoru...

Jiné otázky


Jak se mohu naučit na počítači něco sám?

To chce především píli. Nepočítá se ani tak chtění, jako spíše hodiny strávené před obrazovkou. Co si sám vyzkouším, to se počítá. Co sám objevím, to se počítá dvakrát!

Odkud čerpat:

  • Google (příklady, videa, návody, fóra...)
  • Nápověda (často nejlepší návody, protože v nich najdeme postupy, které byly při tvorbě programu přímo zamýšlené)
  • Zkušený známý
  • Školení, Kurz
  • ... a pak už jen příklady, úkoly, tréning, a pořád dokola :-)

Nahoru...

 


Chcete jen poradit s PC?

Podívejte se do FAQ.
Zkuste naše tipy Jak se starat o PC.
Možná pomohou i Časté závady.

Pokud se chcete zdarma poradit, využijte Radu zdarma.

Chcete ušetřit za provoz PC?

Zvažte používání open source aplikací. Zajímají vás podrobnosti jak ušetřit?

Partneři

  • VOŠ Plzeň - studijní obor Systémový administrátor IT (Plzeň - Lochotín, Ledecká 35)
  • ELPEG - osvědčená opravna počítačů a notebooků v Plzni